01 września 2023

Kwiaty ketmii (Hibiscus moscheutos) są późnym latem jednym z niewielu kolorowych akcentów w ogrodzie

 

Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos) to roślina z rodziny malwowatych, która pochodzi z obszarów bagiennych i wilgotnych w Stanach Zjednoczonych. Jest to bylina dorastająca do około 1-2,5 m wysokości, z dużymi, efektownymi kwiatami o średnicy od 10 do 30 cm. Kwiaty mają różne odcienie – od białego, przez różowy, aż do głębokiego czerwonego i zwykle są ozdobione ciemniejszym centrum. Liście są jajowate do sercowatych, często z ząbkowanymi brzegami.

Hibiskus bagienny jest ceniony za swoją odporność na różne warunki glebowe i wilgotnościowe, choć preferuje gleby wilgotne i dobrze zdrenowane. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, i stosunkowo łatwa w uprawie. W zimnych klimatach często jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest całkowicie mrozoodporna. W naszym rejonie rośliny tej nie okrywamy, do tej pory radzi sobie bardzo dobrze. U nas rośnie na lekkiej, piaszczystej glebie, którą w czasie suszy należy solidnie nawodnić przynajmniej raz w tygodniu.

 

Odmiana `Summer Storm` kwitnie jasnoróżowo z ciemniejszymi środkami.

 

`Kopper King` to również róż ale nieco ciemniejszy.

 

`Old Yella` to jedna z najjaśniej kwitnących odmian, prawie całkiem biała, starsze kwiaty nabierają lekkiego żółtego odcienia. 

 

`Fireball` kwitnie dużymi (do 30cm średnicy) ciemnoczerwonymi kwiatami.

 

Dziurawiec Hipericum `Hidcote` kwitnie już od lipca i w tej chwili również ożywia cieniste zakątki ogrodu ale wrześniowe kwitnienie nie jest tak obfite jak we wcześniejszych miesiącach.

 

Jest to roślina miododajna w formie niewysokiego krzewu, niestety nie zawsze jest odporna na przemarzanie - szczególnie w pojemnikach, dlatego u nas jest traktowana jako roślina kolekcyjna.

 

 

 

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.