20 lipca 2023

Kulminacja lata - kwitną jukki

 

Jukka karolińska, znana również jako Yucca filamentosa, jest imponującą rośliną o sztywnych, mieczowatych liściach i wyrazistych, białych kwiatostanach. Ta roślina to doskonały wybór dla tych, którzy szukają rośliny o wyjątkowym wyglądzie i niskim poziomie pielęgnacji. Pochodząca z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, jukka karolińska jest wyjątkowo odporna, ponieważ rośnie na terenach pustynnych. Najbardziej lubi pełne słońce i dobrze przepuszczalną glebę, jest odporna na brak wody i może przetrwać na suchych i jałowych stanowiskach.

 

Jukka w naszych warunkach nie przemarza. Zaleca się rozetę liściową na zime obwiązać, aby ciężki śnieg nie rozłamywał liści; zwiększa to wydatnie czas, w którym ta roślina stanowi atrakcyjne urozmaicenie ogrodu. Oczywiście najbardziej dekoracyjna jest w okresie kwitnienia ale to ma miejsce tylko raz w roku - w lipcu. 

 

 

Zupełnie inne wymagania ma barwinek Vinca. Roślina ta lubi wilgotne, cieniste zakątki, tworząc z czasem nieprzepuszczalne dla chwastów dywany, dlatego jest jedną z najlepszych roślin okrywowych w naszym klimacie. Na zdjęciu na pierwszym planie Vinca minor, a dalej po prawej Vinca major variegata.

 

Większość barwinków już przekwitła, na zdjęciu widać kwiat odmiany `Rubra`.

 

W dalszym ciągu kwitnie natomiast odmiana `Elisa`. Jest to nowa odmiana pozostająca w testach, jest nieco niższa od gatunku ale stosunkowo szybko szczelnie pokrywa obsadzone powierzchnie. Ostatnią zimę przetrwała bardzo dobrze. Bardzo obiecująca odmiana.

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.