22 czerwca 2023

Bodziszki (Geranium) to bardzo dobre rośliny okrywowe szczególnie na miejsca cieniste

 

Nowa, licencyjna odmiana geranium wallichianum `Bloom Me Away` w naszych warunkach sprawdza się znakomicie.

 

Geranium renardii `Philippe Vapelle` Bodziszek Renarda jest również niezawodny jako roślina zadarniająca. Rośnie praktycznie w każdych warunkach, należy mu jednak zapewnić wystarczającą ilość wilgoci. W jesieni liście przebarwiają się na kolor ciemno - brązowy.

 

Bodziszek kantabryjski 'Saint Ola' Geranium cantabrigense jest nieco niższa od poprzedniej odmiany ale jest równie niezawodna.

 

Czerwiec to okres kwitnienia tulipanowca (Liliodendron tulipifera).

 

Pochodzące z wschodnich terenów Ameryki Północnej drzewo to osiąga do 20-25 metrów wysokości. U młodszych okazów korona ma formę stożka, lecz z wiekiem staje się coraz szersza i bardziej regularna. Charakterystyczną cechą są grube pnie, które zdobi bruzdowana kora. Unikalność drzewa podkreślają oryginalne liście - niespotykane wśród roślin na naszych terenach - które swoją formą przypominają egzotycznego motyla z rozwiniętymi skrzydłami. Blaszka liściowa jest wcięta na końcu, zaś po bokach zakończona czterema ostrokształtnymi klapami. Jej dolna część jest zaokrąglona i osadzona na dziesięciocentymetrowych ogonkach. Liście osiągają od 15 do 20 cm zarówno w szerokości, jak i długości, odznaczając się jasnozieloną górą i nieco niebieskawym odcieniem od dołu. Jesienne miesiące przynoszą urokliwe przebarwienie na żółto.

 

Prezentowany egzemplarz to odmiana 'Aureomarginata'. 

 

Tulipanowiec amerykański może występować również w formie kolumnowej, określanej jako `Fastigiata`. Zaleca się go szczególnie do zieleni przydrożnej i osiedlowej. 

  

 

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.