27 maja 2023

Najlepszy czas na zakup azalii i różaneczników

Kupując w innych porach roku - szczególnie za pośrednictwem internetu - musimy oprzeć się na zdjęciach, które często nie oddają koloru kwitnienia. Teraz natomiast widzimy krzewy w ich najlepszym okresie i mamy możliwość wyboru dokładnie według swojego gustu.

 

Dodatkowym plusem bezpośredniego zakupu u producenta w tym okresie jest możliwość percepcji zapachowej. Wąchając kwiat wiemy czy jego zapach nam opdowiada, czy też nie. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy azalie pontyjską Rhododendron flavum, której zapach jest jednym z najmocniejszych w tej grupie roślin.

 

Azalia pontyjska kwitnie bardzo obficie. Początek maja jest okresem kwitnienia azalii, która zamienia się w ogromny bukiet ślicznie pachnących kwiatów. Złocisty kobierzec kwitnących kwiatów pokrywa zarośla przez około trzy tygodnie, a następnie kwiaty zaczynają opadać. Zapach kwitnącego kwiecia daje się wyczuwać już z odległości 200 m. W lipcu na zakończeniach pędów pojawiają się zielone pączki, które czekają na rozwinięcię aż do następnego roku.

 

W Polsce występuje na stanowisku naturalnym w rezerwacie Kołacznia w Woli Zarczyckiej koło Leżajska. Według znakomitego polskiego botanika profesora Władysława Szafera, jest to jedna z najpiękniejszych polskich roślin.

 

Inną godną polecenia odmianą o bardzo mocnym zapachu jest `Soir de Paris`. Jest to azalia pochodząca z Holandii, wprowadzenie do handlu w 1938 roku. Charakteryzuje się ponad przeciętnym wzrostem - egzemplarz na zdjęciu ma około 2 metry i bardzo intensywnym, przyjemnym zapachem.

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.