20 września 2022

Koniec lata to najlepszy okres dla hortensji wiechowatej (Hydrangea paniculata)

Fragment naszych porównawczych nasadzeń mających na celu określenie przydatności nowych odmian do naszych warunków klimatycznych i glebowych. 

 

Starsze krzewy hortensji w formie żywopłotu.

 

`Fraise Melba` to bardzo dobra odmiana o kwiatach pod koniec kwitnienia ciemnoczerwonych, natomiast młodsze kwiaty (na zdjęciu widoczne dwa kwiatostany) są białe, różowiejące od spodu w kierunku wierzchołka. Pędy nie pokładają się, co jest bardzo istotne w przydatności odmiany. Odporność na przemarzanie, jak na razie nie budzi zastrzeżeń.

 

`Strawberry Blossom` to odmiana również godna polecenia. Białe kwiatostany z czasem przebarwiają się na kolor nieco jaśniejszy niż `Fraise Melba`, ale na plus tej odmiany trzeba dodać, że przy niższym wzroście tworzy więcej kwiatostanów. Pędy również są sztywne i się nie pokładają.

 

Egzemplarz roboczo nazwany `Big Spooky`, ponieważ znaleziono go w partii odmiany `Little Spooky`, która jest odmianą karłowatą i nie dorasta wyżej niż 80cm. Natomiast ten egzemplarz dorasta do półtora metra posiadając przy tym wyjątkowo mocne, proste pędy. Bardzo obiecujący mutant. 

 

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) odm. `Anabelle`. Krzew o wysokości od 1m do 1,5m. Kwitnie na pędach tegorocznych białymi kulistymi kwiatostanami. Jak wszystkie hortensje nie lubi przesuszania podłoża. W porównaniu z odmianą `Strong Anabelle` (sąsiedni rząd) nie wykazuje żadnych różnic wielkości kwiatostanu. Na podstawie tej obserwacji można podejrzewać, że odmiana `Strong Anabelle` to mocniej nawożona i podlewana `Anabelle`. 

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.