20 marca 2023

Pierwsze dni wiosny

Rannik zimowy `Eranthis hyemalis`  to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, która występuje w Europie środkowej i południowo-wschodniej w stanie dzikim. W pozostałych częściach kontynentu jest uprawiany i często dziczeje. Jest to roślina rzadko spotykana w Polsce, uprawiana głównie w zachodniej części kraju, gdzie czasem rośnie jako efemerofit - uciekinier z upraw. Jest to bylina cebulowa, która również rozmnaża się przez siew.

 

Od kilku tygodni kwitną również leszczyny Corylus. Na zdjęciu prezentujemy leszczynę odmiany `Contorta`. W Polsce nazywana jest leszczyną pogiętą ze względu na atrakcyjne, skręcające się pędy. Średnio dorasta do około czterech metrów. Szczególnie polecana do mniejszych ogrodów. 

 

Leszczyny są roślinami wiatropylnymi, ale mimo to są chętnie oblatywane przez pszczoły w poszukiwaniu pyłku, dlatego rośliny te stanowią jeden z najwcześniejszych pożytków pszczelich. 

 

Wrzośce (Erica) kwitną jednocześnie z leszczyną i też stanowią roślinę miododajną, ale z obserwacji na naszym terenie wynika, że pszczoły znacznie chętniej wybierają leszczynę.

 

Bardzo interesującą odmianą o pogiętych pędach jest `Red Majestic`. Ma ona bardzo atrakcyjne czerwone męskie kwiatostany i charakteryzuje się niższym wzrostem niż odmiana Contorta.

 

 

Przebiśnieg `Galanthus nivalis` kwitnący u nas w bezpośrednim sąsiedztwie leszczyny zwiastuje nieuchronny koniec zimy.

 

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.