26 marca 2022

Zima w odwrocie

Natomiast przebiśniegi już przekwitaja, oznacza to nieuchronny koniec zimy. Miejmy nadzieję, że zima odeszła już nieodwołalnie. 

Przebiśniegi to jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulkowych.  Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych, lekko wilgotnych, tworząc z czasem obfite kobierce. 

 ​ Podobnie krokusy, zwane inaczej szafranami, już o tej porze kwitną w naszych ogrodach; natomiast w okolicach górskich (Podhale), będą kwitły nieco później.

  Fenologicznie, kwitnienie podbiału (Tussilago farfara) oznacza przedwiośnie.

 

Rumianka japońska (Pachysandra terminalis), jak zwykle, bardzo dobrze przetrwała zimę i jest to niewątpliwie jedna z najlepszych bylin okrywowych, szczególnie na miejsca cieniste.

Nasz rodzimy zawilec gajowy (Anemone nemorosa) jest również elementem wczesnowiosennej kwitnącej flory. Biało kwitnące kępy, a w sprzyjających warunkach, całe dywany tych roślin, powodują rozświetlenie, jeszcze o tej porze bezlistnych lasów lub ogrodów. 

 ​

Kwitnące wrzośce (Erica), to pierwszy kolorowy akcent po szarych miesiącach zimowych. Jest to również jeden z pierwszych pożytków pszczelich.

Wrzośce sprawdzają się na stanowiskach suchych o kwaśnym odczynie gleby. Niezaprzeczalną zaletą tych roślin jest długie utrzymywanie koloru kwiatów.

 

Natura powoli budzi się do życia. Tu gruntowa kwatera brzóz, jałowca pośredniego, świerka serbskiego, a za świerkiem widoczny rząd złotego Brabanta. 

 

U nas można nabyć większość drzew, krzewów i bylin naszej strefy klimatycznej. Od bardzo małych bylin skalnych, poprzez trawy ozdobne, rośliny okrywowe, pnącza, wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne krzewy liściaste i iglaste do bardzo dużych drzew, wymagających do przesadzania ciężkiego sprzętu. Udzielamy daleko idącej pomocy przy projektach ogrodów i innych terenów zielonych, wykonawstwie, transporcie i pielęgnacji roślin. Zapewniamy mnóstwo inspiracji oprowadzając potencjalnych inwestorów, projektantów zieleni oraz wykonawców po terenach naszych upraw w Machowej i Pogórskiej Woli.
Wystarczy zadzwonić - tel. 602 472 689 - i się umówić.
Dużedrzewa.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.